AIMuno mērķis ir radīt biomarķieri, kas izmantos mākslīgo intelektu, lai apstrādātu pacienta datus un prognozētu imūnterapijas iespējamo efektivitāti dažādās pacientu grupās, lai izvēlētos turpmāko ārstēšanu.
"Projekta ietvaros ir plānots izpētīt plaušu vēža paraugu morfoloģiju un ģenētiku, lai noskaidrotu, vai pacienti var gūt labumu no imūnterapijas, kas palīdz imūnsistēmai identificēt un iznīcināt audzēja šūnas," skaidro AIMuno valdes loceklis Vismands Menjoks.
"Joprojām ir nepieciešams saprast, kāpēc tikai aptuveni 20% pacientu reaģē uz imūnterapiju, un precīzi noteikt tos pacientus, kuri gūs labumu no šāda veida ārstēšanas," saka SmartOmica līdzdibinātāja un AIMuno valdes locekle Valērija Kogana.
AIMuno strādā pie mākslīgajā intelekta balstīta risinājuma, lai identificētu pacientus, kuriem terapija derēs un kuri no tās negūs labumu. Izstrādāto risinājumu farmācijas nozare varētu turpināt izmantot kā papildu diagnostiku, lai ieteiktu vislabākās terapijas un visefektīvāko medikamentu lietošanu, kas palīdzētu pacientiem. Tāpat šo risinājumu varētu izmantot diagnostikas kompānijas, lai pētītu pacienta paraugus un sniegtu ārstiem personalizētākus ārstēšanas ieteikumus ārstēšanas efektivitātes uzlabošanai un klīnisko resursu izmantošanas optimizācijai.
“Esam gandarīti, ka esam parakstījuši vienošanos ar AIMuno komandu, lai uzsāktu pirmo Roche Inovāciju inkubatora atbalstīto projektu. Prieks AIMuno komandas dalībnieku acīs redzēt degsmi un vēlmi radīt inovācijas medicīnā. Jaunuzņēmuma AIMuno izstrādātā ideja izmantot mākslīgo intelektu un datorredzi ir nestandarta risinājums, kas dod cerību. Mūs iedrošināja arī jaunuzņēmuma dalībnieku starptautiskie sakari, kam var būt izšķiroša loma izstrādāto produktu pārdošanā. Svarīga bija arī valsts prezidenta padomnieka R. Lappuķes kunga rekomendācija,” uzsvēra Roche Latvija direktors Rauls Vēliņš. “Šis projekts ir piemērs tam, ka Latvija var būt vieta, kur satiekas eksperti no visas pasaules, lai kopīgi veidotu biotehnoloģiju risinājumus ar augstu pievienoto vērtību”.
“Viedo tehnoloģiju un medicīnas nozares sinerģija ik gadu kļūst arvien spēcīgāka un sniedz tādus risinājumus, kas palīdz sabiedrībai uzlabot dzīves kvalitāti. Šāda veida projekti ir vērtējami ļoti pozitīvi, jo tas apliecina Latvijas potenciālu biomedicīnas ekosistēmas attīstībā un spēju būt starp līderiem viedajās tehnoloģijās,” saka valsts prezidenta padomnieks viedo tehnoloģiju jautājumos Rolands Lappuķe.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Tehnoloģiju departamenta direktore Lauma Muižniece uzsver, ka šādi atbalsta instrumenti gan pētniekiem, gan uzņēmējiem ir ļoti nozīmīgi. “Jaunu produktu un tehnoloģiju attīstībā būtisks ir ne tikai finansējums, bet arī atgriezeniskā saite no potenciālajiem klientiem un sadarbības partneriem, lai savlaicīgi pārliecinātos par idejas dzīvotspēju un tās turpmāko attīstību. Pieredzējušu nozares profesionāļu padoms agrīnā idejas attīstības fāzē var ļaut izvairīties no dažādiem riskiem, kā arī identificēt perspektīvākos produkta vai tehnoloģijas pielietojuma virzienus. Patiesi augsti vērtējamas šādas privātā sektora iniciatīvas, kur pieredzējušie uzņēmumi dalās savā pieredzē un atbalsta jaunos spēlētājus - gan jaunuzņēmumus, gan pētniekus, tādējādi radot atvērtu vidi inovatīvu risinājumu izstrādei un pacelšanai jaunā līmenī,” saka L.Muižniece.
Veselības aprūpes risinājumu kompānija Roche Latvija 2020. gada jūlijā ir nodibinājusi Roche Inovāciju inkubatoru un jau 27. jūlijā ir izsludināts pirmais projektu konkurss, kas vērsts uz plaušu vēža morfoloģijas materiāla apstrādes un analīzes ar mākslīgo intelektu attīstīšanu. Inkubatora mērķis ir veicināt un atbalstīt jaunu un inovatīvu ideju izstrādi un pētniecību noteiktās veselības aprūpes jomās un produktu vai pakalpojumu radīšanu. Inkubators darbojas kā pastāvīga jauno ideju platforma, kuras ietvaros, atbilstoši izsludinātajiem uzsaukumiem, būs iespējams saņemt Roche Latvija atbalstu inovatīvā risinājuma idejas izstrādei. Ja ideja ir stadijā, kur nepieciešams turpināt tās izstrādes darbu, pētniecību un attīstīšanu, atbalsta saņēmējs var pretendēt saņemt praktisku un konsultatīvu Roche Latvija atbalstu, kas var izpausties kā biroja telpu nodrošināšana, aprīkojuma pieejamība, speciālistu konsultācijas un cits tamlīdzīgs atbalsts. Atbilstoši Inovāciju inkubatora darbības principiem, maksimālais idejas detalizācijas izstrādes periods ir trīs mēneši no sadarbības līguma parakstīšanas brīža. Pēc trīs mēnešiem projektu vērtēšanas komisija izvērtēs sasniegto un lems par turpmāko sadarbību. Ja idejas izstrādes posmā tiks pierādīts, ka ideja ir pārvēršama produktā vai pakalpojumā un tās attīstības turpināšanai un/vai laišanai tirgū ir nepieciešams finansiāls vai cita veida atbalsts, sadarbības līguma termiņš var tikt pagarināts, kā arī Roche Latvija var noslēgt līgumu par finansējuma nodrošināšanu idejas turpmākai īstenošanai.
Roche ir pasaulē lielākais biotehnoloģiju uzņēmums, kas izstrādā un ražo īpašas zāles onkoloģijas, imunoloģijas, infekcijas slimību, oftalmoloģijas un centrālās nervu sistēmas slimību ārstēšanai. Roche ir arī pasaules līderis in vitro diagnostikas un uz audiem balstītas vēža diagnostikas jomā, kā arī atrodas diabēta pacientu aprūpes jomas avangardā. Vairāk nekā trīsdesmit Roche radītās zāles ir iekļautas Pasaules Veselības organizācijas Būtiski svarīgo zāļu paraugsarakstos, un starp tām ir dzīvību glābjošas antibiotikas, pretmalārijas preparāti un zāles vēža ārstēšanai. Roche Group, kuras galvenā mītne atrodas Bāzelē, Šveicē, darbojas vairāk nekā 100 valstīs un 2019. gadā visā pasaulē nodarbināja aptuveni 98 000 cilvēku. 2019. gadā Roche investēja 11,7 miljardus Šveices franku (CHF) pētniecībā un attīstībā, savukārt uzņēmuma apgrozījums bija 61,5 miljardi CHF. Roche Group īpašumā ir arī uzņēmums Genentech, kas atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs. Roche ir vairākuma akcionārs uzņēmumā Chugai Pharmaceutical Japānā. Saskaņā ar Dow Jones Ilgtspējas indeksu Roche jau vienpadsmito gadu pēc kārtas ir atzīts par vienu no ilgtspējīgākajiem uzņēmumiem farmācijas nozarē.
AIMuno ir Latvijā dibināts biotehnoloģiju uzņēmums, kuru dibinājuši Vismands Menjoks un SmartOmica. Smartomica ir biotehnoloģiju uzņēmums, kas koncentrējas uz visaptverošu mākslīgajā intelektā balstītu platformu risinājumu izstrādi personalizētai medicīnai. SmartOmica pieejas unikālā iezīme ir pacienta datu pārvaldības patentētas metodikas un mākslīgā intelekta mehānismu kombinācija tās integratīvai analīzei, lai izveidotu personalizētus, klīniski izmantojamus, uz pacientu vērstus risinājumus.
Informācijas devējs Roche Latvija SIA, Miera iela 25, Rīga, LV - 1001. Tālr. 67039831. M-LV-00000871, pēdējo reizi atjaunots 2023. gada decembrī