1965-1978

IV. Janna ēra (1965-1978)

 

Ceļš uz virzienu dažādošanu un tēla veidošanas problēmas

1965. gada janvārī 67 gadu vecumā nomira Alberts Kāflišs, un viņa vietā par direktoru valdes priekšsēdētāju nāca valdes vicepriekšsēdētājs kopš 1957. gada Ādolfs Janns. Ėri kantonā dzimušais advokāts Janns, līdzīgi savam priekšgājējam, savu karjeru bija sācis banku darbā. Pirms atnākšanas uz firmu Roche, viņš bija strādājis par Kāfliša galveno palīgu Šveices Baņķieru asociācijā, kā arī par rīkotājdirektoru Šveices Apvienotā bankā. Janna valdīšanas laikā firmas kurss bija virzīts uz dažādību, un to nosprauda Janns un ārsts un Roche Natli direktors Virgīnijs D. Matia. Milzīgie komerciālie panākumi, ko nodrošināja benzodiazepīnu ražošana, pamudināja Roche iekarot tirgu ar paplašinātu medikamentu klāstu. Neapgūtās teritorijas, kurās Roche riskēja doties Janna vadībā, bija ļoti daudzsološas.

Lai radītu elektroniskos medicīnas instrumentus, to vidū arī nepārtrauktas asinsspiediena, smadzeņu darbības un elpošanas kontroles aparātus, Šveicē un Savienotās valstīs tika izveidotas bioelektronikas nodaļas. Roche un Brown Boveri radīja šķidro kristālu displeju, kas tagad sastopams neskaitāmos pulksteņos, kalkulatoros, datoros, automātikas un televīzijas aparātos.

Rocom un Medicovision bija firmas ideju rupori medicīnas publikāciju laukā, kur Roche centās gūt peļņu ar grāmatām, mācību līdzekļiem un filmām ārstiem un citiem veselības aprūpes speciālistiem.

1969. gadā notikusī augu aizsardzības firmas Dr. R. Maag AG pārņemšana liecina par Roche arvien lielāko iesaistīšanos agroķīmijas nozarē. Pēc vairākiem gadiem, kad Natli tika nodibināta sava diagnostikas nodaļa, Roche Bāzelē šai pasākumā iesaistījās, nopērkot diagnostikas uzņēmumu Chemische Fabrik Schweizerhalle. Tika izveidotas darba grupas jaunu diagnostikas testu un analītisko sistēmu izstrādei.

Par darbības virzienu dažādību Janna ērā trīs citi jauni projekti - mākslīgā saldinātāja Xylit, samērā lētu antibiotiku un citronskābes ražošana. Šis periods iezīmējas arī ar Roche iesaistīšanos galvenā biomedicīniskās pētniecības darbā.

1967. gadā tika nodibināts Roche Molekulārās bioloģijas institūts Natli, bet 1968. gadā - Bāzeles Imunoloģijas institūts. 1972. gadā savas durvis vēra Nippon Roche Zinātniskās pētniecības centrs Kamakurā (Japānā), kas pievērsās darbam medicīniskā bioloģijā.

Šīs pūles dažādot darbību zināmā mērā vienoja ar tām saistītā Benzodiazepīnu radītā sensācija, bet cerības uz ātriem panākumiem vēl bija tikai īstenojamas. Panākumu vietā, firmas priekšā bija milzums visneiedomājāmāko problēmu. 10 gadus vēlāk - 1967. gadā - konkurence pasaules līderi farmaceitisko preparātu pārdošanā nostūma malā.

Papildus visiem šiem pagriezieniem firmas darbībā cieta arī tās reputācija. To grāva 1976. gadā notikusī lielā ķīmiskā avārija, kas vēl joprojām ir dzīva cilvēku atmiņā, kā arī citi notikumi, kuros Roche bija iejaukta šai laikā, kaut arī tie ir mazāk zināmi, piemēram, domstarpības ar Lielbritānijas valdību par Librium un Valium Roche. cenu un Adamsa lieta. Gan krīzes, gan konfliktu laikā Roche bieži vien izturējās stūrgalvīgi augstprātīgi tad, kad par notiekošo vajadzēja informēt sabiedrību. Gadiem ilgi tā atradīsies kritikas krustugunīs. Viss tas, kā arī strukturālas, finansiālas un vadīšanas problēmas, papildus tām, ko izraisīja naftas krīze 1973.-1975. gadā, galu galā rosinās Roche mēģināt atgūt savu labo vārdu. Šai laikā, Roche ar savu milzīgo ietekmi palīdzēja Pauls un Maja Zaheri, nemitīgi rūpējoties par stilu, mākslu un kultūru.

 

1965

Janvārī nomirst Alberts Kāflišs. Viņa vietā valdes priekšsēdētāja amatā stājas Ādolfs V. Janns.

Roche uzmanība Bāzelē pievērsta Reinas ūdeņus ķīmiskam piesārņojumam. Tiek veikti sarežģīti eksperimenti, kuros mēģina noskaidrot, kā labāk veikt rūpniecisko notekūdeņu iepriekšējo apstrādi, lai tos pēc tam varētu nosūtīt uz Bāzeles municipālo notekūdeņu attīrīšanas uzņēmumu.

Roche Natli tiek atklāts zinātnes tornis.

Ražošanā tiek ieviests jauns preparāts - Magadon, benzodiazepīns, kas domāts bezmiega ārstēšanai pacientiem, kam ir grūtības aizmigt vai nakts bezmiegs, kā arī citostatiskais līdzeklis pret dažu veidu audzējiem Natulan.

1963. gadā pārņemtā firmā Givandan, kas atrodas Dībendorfā, tiek veikta smaržvielu un garšas piedevu izpēte. Šis darbs tiek koordinēts ar zinātnisko darbību Bāzelē.

 

1966

Turpinot specializēšanās politiku, Roche pētniecības vadības grupa nolemj, ka filiālei Velvinā jāpievēršas Roche preparātu bioķīmisko īpašību un metabolisma izpētei.

Pretmikrobu ķīmijterapijā tiek panākta vienošanās par pussintētisko penicilīnu izpētes programmu.

Direktoru valdē tiek ievēlēts Bāzeles kantora slimnīcas vecākais ķirurgs un Zaheru meitas vīrs Jākobs Ēri-Hofmanis.

 

1967

Pensijā aiziet Plāsids Platners, un par Roche zinātnisko vadītāju tiek iecelts ārsts un ķīmiķis Alfrēds Pleēers. Viņa vadībā tiks izvērsti plašumā biomedicīniskie pētījumi un aktivizēsies darbs molekulārā bioloģijā. No zinātniskā vadītāja posteņa Natli, lai uzņemtos toksikoloģijas katedras vadību, aiziet Gerhards Cbindens, un viņa vietā šajā amatā nāk farmakologs Džons Bērnss.

Tiek izveidotas starpdisciplīnāro projektu grupas. Līdz 1973. gadam šīs grupas būs atbildīgas par pusi visu tradicionālo ražojumu izpētes projektu.

Ražošanā tiek ieviests preparāts Limbitrol. Tas domāts pret depresiju ar izteiktu trauksmes komponenti.

Vīnes zinātnieks Valters Birkmaiers un līdzstrādnieki pierāda, ka dekarboksilāzes inhibitors benserazīds pastiprina levodopas terapeitisko efektu Parkinsona slimības gadījumā. Zāļu darbības mehānismu tuvāk noskaidro Alfrēds Pleēers un viņa grupa. Benserazīds, ko Roche sintezēja prethipertensijas nervu sistēmā (benserazīds nešķērso asins un smadzeņu barjeru), tāpēc smadzenes sasniedza lielāka levodopas deva. Šis atklājums dos iepsēju radīt preparātu Madopar (levodopa kopā ar benserazīdu), ko sāks ražot 1973. gadā.

 

1968

Roche ienākšanu jaunā darbības laukā iezīmē diagnostikas preparātu nodaļas radīšana. Tos preparātus asins un citu bioloģisko paraugu izmeklēšanai izmanto medicīnas laboratorijas. Bez jaunu diagnostisko testu un automātisko analizatoru izveides jaunās nodaļas uzdevums ir izveidot arī pakalpojumu laboratorijas, kas veic klīniskās analīzes slimnīcām un praktizējošiem ārstiem.

Bāzelē tiek sākta A vitamīnam līdzīgo vielu - retinoīdu izpētes programma. Rosinājumu programmas sākšanai nosaka fakts, ka lielas A vitamīna devas var nomākt karcinogēnu darbību. Tā kā lielas A vitamīna devas izraisa blaknes, pētījumā uzsvars tiek likts uz atvasinājumiem, kam ir niecīgas A vitamīnam raksturīgas īpašības vai to nav pavisam. Gadu gaitā Rudolfs Rīegs un līdzstrādnieki sintezēs un Verners Bollāgs pārbaudīs virkni retinoīdu - Airol (1973), Tasmaderm (1981), Tigason un Roaccutane (1982) un Neotigason (1988), kas ir efektīvi vieglu un smagu ādas slimību gadījumā.

Izpildkomiteja nolemj dibināt Bāzeles Imunoloģijas institūtu un par tās pirmo direktoru ieceļ Nilsu Kaju Jerni (1911-1994).

Nutli tiek atvērts Roche Molekulārās bioloģijas institūts, ko vada Sidnijs Jūdenfrends.

Roche pētniecības vadības grupa nolemj organizēt pētniecības centru Japānā.

Tiek uzsākts darbs malārijas izpētē.

Ražošanā tiek ieviests preparāts psiholoģisko traucējumu ārstēšanai Nobrium.

 

1969

Turpinot virzību uz dažādību, Roche sāk darboties agroķīmijas un agrobioloģijas laukā - un bez tam kļūst arī par partneri augu aizsardzības firmā Dr. R. Maag AG, kas atrodas netālu no Cīrihes, Diseldorfā. Astoņus gadus vēlāk Maag būs pārņemta pilnībā. Jaunizveidotā lauksaimniecības izpētes grupa sāk darbu insekticīdu,fungicīdu un herbicīdu izpētē, dažos gadījumos sadarbojoties ar zinātniekiem un firmām ārpus Šveices.

Ražošanā tiek ieviests antimikrobiskais līdzeklis Bactrim, kas izstrādāts kopīgi ar Burroughs Wellcome. Īpaši japiemin šā preparāta darbīgo vielu - sulfametoksarola (Gantanol) un trimetoprima savstarpēji potencējošā darbība, kas nomāc divas, vienu otrai sekojošas bakteriālā metabolisma pakāpes, tāpēc baktērijām zūd spēja sintezēt to izdzīvošanai nepieciešamās vielas un tās iet bojā.

Ražošanā tiek ieviests nervu darbību tonizējošais līdzeklis Berocca (B vitamīnu komplekss kopā ar C vitamīnu).

Natli Molekulārā bioloģijas institūtā Sidnijs Pestka sāk pētīt alfa interferonus. Šie ķīmiskie ziņneši dabiski veidojas imūnsistēmas šūnās vīrusinfekcijas laikā un ierosina pretvīrusu reakcijas. Pestkas pētījumi dos iespēju radīt Roferon-aA

Bāzelē tiek izveidotas pētniecības grupas darbam elektronisko medicīnas instrumentu un bioelektronikas laukā.

 

1970

Roche Ziselnā, argavas kantonā, jāveic skaidrošanas darbs presē. Piekāpjoties sabiedriskās domas spiedienam jāutājumā par sēra dioksīda noplūdi no jaunierīkojamā tvaika katla, Roche nolemj sniegt vietējiem iedzīvotājiem plašu informāciju par grupu un tās uzņēmumu Ziselnā. Atvērto durvju dienā 13. jūnijā svarīgākās telpas, to vidū katlu māju, cehus, laboratorijas un noliktavas, iespējams apskatīt kādiem 3000 apmeklētāju.

Volfgangs Helfrihs un Mārtins Šats atklāj nematisko elektrooptisko efektu, uz kura joprojām balstās lielākās daļas šķidro kristālu displeju darbība. No 70. gadu vidus interese par šiem displejiem strauji pieaugs visā pasaulē. Roche pievērsīsies šķidro kristālu ražošanai, pārdošanai un to ražošanas tehnoloģijas licencēšanai.

Roche Bāzeles fizikas nodaļa sāk darbu gar ultraskaņas skeneru radīšanu. Axicon, pirmais cipardarbības skeners, ko var izmantot dzemdniecībā, tiks ieviests ražošanā 1976. gadā. Tam sekos iekārtas, kas izmantojamas kardioloģijā un iekšķīgā medicīnā.

Honkongā tiek nodibināts Roche Tālo austurmu pētniecības fonds. Tā mērķis ir pētīt jaunas zāles, nodrošināt ilglaika izglītošanās iespējas klīnicistiem un veicināt pētniecības darbu Āzijā.

Ražošanā tiek ieviests līdzeklis pret Parkinsona slimību Larodopa.

 

1971

Par godu Roche 75. gadadienai tiek rīkoti daudzi svinīgi pasākumi. Galvenie no tiem: neaizmirstams svētku sarīkojums 5800 darbiniekiem no Bāzeles un Ziselnas ar lielu auksto uzkožamo bufeti un veselas virknes zvaigžņu piedalīšanos, starp kurām ir arī Mireija Matjē un Rita Pavone, atvērto durvju dienas plašai publikai un starptautisks simpozijs ar nosaukumu "Dzīves pārbaudījums".

Simpozijā, kas notiek augusta beigās Bāzelē, piedalās 30 izcili zinātnieki, kas pārstāv dabaszinātnes un humanitārās zinātnes un apspriež konkrēto stāvokli un nākotnes perspektīvas biomedicīnā, un to ietekmi uz indivīdu un sabiedrību.

Bāzelē tiek atklāts jauns personāla rekreācijas centrs, kurā ir ēdnīca, segtais peldbaseins un atpūtas istabas.

Tiek nodibināts Roche kalpotāju peļņas dalības fonds.

Ņemot vērā Paula Zahera saistību ar mūzikas pasauli, Roche dāvā Bāzeles sanāksmju nama galvenai zālei jaunas ērģeles.

Sāk darbu Roche dibinātais Bāzeles Imunoloģijas institūts.

Pētniecības darba vadība nolemj izveidot Natli programmu darba veicināšanai biotehnoloģijā un ģenētiskā inženierijā.

No zinātniskā vadītāja amata Velvinā aiziet Aleksanders Morisons un viņa vietā nāk Svonsi universitātes (Velsa) profesors Sedriks H. Hasals.

Ieguldot 10 miljonus Šveices franku, tiek izveidots Roche Pētniecības fonds zinātniskai apmaiņai un biomedicīniskai sadarbībai ar Šveici, kas ir jau ceturtais firmas izveidotais zinātnes veicināšanas fonds. Tas dod Šveices universitātēm iespēju iesaistīt ievērojamus ārzemju zinātniekus darbā gar vietējiem pētniecības projektiem.

Ražošanā tiek ieviests preparāts pirmsvēža ādas bojājumu ārstēšanai Efudix. Novērojums, ka Efudix pasargā no iedegšanas ierosina radīt pretapaugļošanās vielas. Ražošanā tiek ieviests arī perorālais pretdiabēta līdzeklis Glutril, un grūtniecības testa līdzeklis Pregnex.

 

1972

Tiek nodibināta struktūrvienība Rocom (saīsinājums no "Roche Communications"), kuras uzdevums ir izstrādāt, sagatavot un izplatīt pastāvīgas izglītojošas un informatīvas programmas ārstiem un citiem medicīnas darbiniekiem. Jaunā Medicovision nodaļa sagatavo līdzīgas programmas, kas domātas galvenokārt vispārējās prakses ārstiem.

Juridiskā cīņa, kas izvēršas par tiesībām būvēt C vitamīna ražotni Ziselnā, par spīti tam, ka Roche par šo projektu sniegusi plašu informāciju, liek firmai stāties par atbildētāju Šveices Federālās Augstākās Tiesas priekšā.

Roche tomēr no šā projekta pilnīgi neatsakās un pēc 10 gadiem uzcels ražotni Dalri (Skotijā).

Roche Natli nodibina Matias balvu biomedicīniskā izpētē, ko ik gadu piešķir Roche Molekulārās bioloģijas institūts. Balva ir veltījums nesen mirušā Savienoto Valstu filiāles prezidenta Virgīnija D. Matias (1923-1971) piemiņai, kuram piederēja noteicošais vārds šā institūta dibināšanā.

Kamakurā tiek atvērts Japānas Roche pētniecības centrs (NRRC), kam jāveic izpēte medicīniskā bioloģijā. Par centra direktoru tiek iecelts Jasugo Jagi, kam ir lieli nopelni centra dibināšanā.

Ražošanā tiek ieviests hipnotiskais benzodiazepīna preparāts Dalmadorm.

 

1973

Domstarpības ar Lielbritānijas valdību par preparātu Librium un Valium cenu izraisa šiem abiem ļoti pieprasītiem preparātiem krasu valdības noteiktu cenas pazeminājumu. Tās bija sekas Roche neelastīgai nostājai darījumos un informāciju ierobežojošai politikai. Visi mēģinājumi iesniegt tiesā apelāciju beigsies neveiksmīgi. 1975. gadā pēc ilgstoša negatīvas attieksmes un rūpīgas pašanalīzes perioda Roche pakļausies Lielbritānijas cenu kontrolei.

Sāk darbu C vitamīna ražotne Belvidērā (Ņūdžersijā).

Roche Velvinā iesvētī jauno zinātnes ēku. Pētniecības darbs Apvienotās Karalistes filiālē, kuru veic daudznozaru grupas, orientēts uz sirds un asinsvadu slimībām, ķīmijterapiju, vīrus-infekcijām un pretiekaisuma līdzekļiem.

Jaunie preparāti: Airol - līdzeklis pret pinnēm; Madopar - līdzeklis pret Parkinsona slimību; Declinax - līdzeklis pret hipertensiju; Rivotril - pretepilepsijas līdzeklis. Pārdošanā nāk arī opija alkaloīdu noteikšanas līdzekls Abuscree. Vēlāk šī metode, ko Roche Molekulārās bioloģijas Institūtā izstrādāja Sidnijs Spektors, tiks pielāgota arī citu vielu ļaunprātīgas lietošanas noteikšanai.

 

1974

Pirmo reizi savā vēsturē Roche gada pārskatā ietver apkopotos datus par tirdzniecības ieņēmumiem. Tas ir notikums, ko finansu pasaule un uzņēmējdarbības prese gaidījusi gadiem ilgi. 1973. gadā šī summa ir 4616 miljoni Šveices franku. Šis solis pretim lielākai atklātībai lielā mērā mazina ieilgušo kritiku par Roche trūcīgām finansu atskaitēm un pieliek punktu visām baumām. 11. jūnijā dienas laikraksts Galler Tagblatt ziņo: "Beidzot mēs zinām, kādi ir pasaulē lielākās aptiekas ienākumi".

Pretparkinsona preparātam Madopar tiek pieteikta balva Prix Galien, kas nodrošināta Francijā 1970. gadā, novatorisku un vērtīgu atklājumu atzīmēšanai medikamentozā terapijā.

Roche paplašina savu instrumentu ražošanu, pārņemot savā īpašumā firmu Kontron AG.

Sidnejā tiek oficiāli atklāts Roche Jūras farmakoloģijas Institūts, ko vada Džozefs T. Beikers. Tās mērķis ir iegūt un pētīt no jūras augiem un dzīvniekiem iegūto jauno vielu bioloģisko darbību, lai nākotnē radītu jaunas zāles.

Ražošanā tiek ieviests benzodiazepīnu preparāts, Lexotanil, kas domāts emocionālu un funkcionālu traucējumu ārstēšanai.

 

1975

Kāda bijušā Roche darbinieka nediskrēta rīcība izraisa notikumus, kas vēlāk kļūs pazīstami ar nosaukumu "Adamsa lieta". Firmas dokumenti, ko Stenlijs Adams nodod Eiropas Kopienas Komisijai Briselē, atklāj, ka Roche dažiem no saviem klientiem piešķir lojalitātes, atlaides, tādējādi pārkāpjot Eiropas Kopienas konkurences likumu. Gadu vēlāk Komisija uzliks firmai sodu. Taēu ar to notikumi vēl nebeigsies. Pēc Šveices likuma jebkura konfidenciāla darījumu dokumenta satura izpaušana ir krimināli sodāma. Apsūdzībai, ko izvirzīs Roche , sekos Adamsa arests, un 1976. gadā viņam tiks piespriests cietumsods. Atriebībā Adamss sāks ilgstošu pret Roche vērstu kampaņu masu informācijas līdzekļos. Roche pastāvēšana uz savām tiesībām šai lietā nodarīs tās tēlam sabiedrības acīs smagu triecienu.

Savienojot vēža šūnas ar antivielas veidojošiem limfocītiem, Džordžs Kēlers (1947-1995) un Sezars Milšteins Kembridžā (Anglijā) iegūst monoklonālas antivielas. Kad Kēlers 1976. gadā atgriezīsies Bāzeles Imunoloģijas institūtā (kur viņš veica pētījumus doktora disertācijai), Roche tūlīt mēģinās šo atklājumu likt lietā. Daži no Roche pabalstītā institūta zinātniekiem pāries darbā uz firmu un lietišķās imunoloģijas projekta ietvaros izstrādās monoklonālās antivielas diagnostiskās izpētes vajadzībām. Šo antivielu izmantošanā bioloģiski interesantu olbaltumu, to vidū interferona ieguvē, viņiem būs noteicošs vārds.

Jaunie preparāti: benzodiazepīnu preparātu Rohyponol bezmiega ārstēšanai un anestēzijai, sevišķi ilgas darbības sulfamīdu preparāts Fanasil, pretmalārijas līdzkļi Fansidar un Tiberal, kas domāti lietošanai amēbiskās dizentērijas un trihomoniāzes gadījumā, un preparāts Nipride hipertonisko krīžu ārstēšanai.

 

1976

Notikumu vieta: Saveso Itālija. Datums: 10. jūlijs. Firmai piederošā smaržvielu ražotājā filiālē Givaudan Ikmesā notiek ķīmisko vielu noplūde. Aerosola mākonis, kas satur dioksīna un citu ķīmisko vielu sajaukumu, saindē Seveso un vairākus blakusesošos rajonus. Šim nelaimes gadījumam ir smagas sekas. 640 cilvēkiem rodas ādas bojājumi, tiek aizliegta ražojumu lietošana, kuri nāk no saindētā apvidus, un ir jāiznīcina ļoti liels skaits mājlopu. Jāevakuē visvairāk cietušo zonu iedzīvotāji, kam vairāki mēneši būs jāpavada viesnīcā, gaidot kamēr atindēs viņu mājokļus. Tiek nojauktas visvairāk no toksiskām vielām cietušās ēkas un jaunas būvētas citā vietā.

Tūlīt pēc nelaimes Roche un Givaudan dara visu iespējamo, lai atlīdzinātu nodarītos zaudējumus. Līdztekus finansiālai palīdzībai abas firmas tiešā veidā palīdzēs Itālijas valdībai novērst nelaimes gadījuma sekas. Tas ir grūts darbs, kas prasīs ilgus gadus.

Līdz šim no Seveso cietušo vidus izārstēti 447 cilvēki ar ķīmisku apdegumu un 193 - ar hlorakni.

Ikmesas fabrika ir nojaukta, un vietā, kur tā atradās, tagad ierīkots parks. Līdz šai dienai Roche kompensācijās valdībai un iedzīvotājiem izmaksājusi vairāk nekā 300 miljonus Šveices franku.

Zinātniskais darbs Bāzelē ir pārtraukts un notiek divās atsevišķās nodaļās: apvienotā nodaļa, ko vada Alfrēds Pleēers, un Bāzeles nodaļā. Farmaceitiskos pētījumus, kuru vadību pārņēmis Alberts Hīrlimanis, veic daudznozaru grupas, kas tiek izveidotas katrai ārstniecības nozarei. Centrālās zinātniskās nodaļās veic pamatizpēti un nodrošina pakalpojumus konkrētām nozarēm. kardiovaskulāro slimību laukā tiek sākta plātnīšu agregācijas izpēte, kuras mērķis ir izstrādāt prettrombu līdzekļus.

 

1977

Augustā Roche Bāzeles jaunā administratīvā ēkā (ēkā Nr. 74) ievācās pirmās nodaļas. Roche nopērk Beļģijas firmu S.A.Citrique Belge (Tīnenā), kas ar fermentāciju ražo citronskābi.

Pētniecības un attīstības darbs, kā arī tirdzniecība tiek apvienota farmaceitisko preparātu daļā.

 

Villijs Hāfelijs, Hanss Mēlers un līdzstrādnieki noskaidro benzodiazepīnu darbības mehānismu. Roche darba grupa secina, ka benzodiazepīni pastiprina gamma aminosviestskābes (GASS) inhibējošo iedarbību uz centrālo nervu sistēmu. Secinot to vienlaikus ar dāņu zinātnieku grupu, Roche zinātnieki pierāda, ka benzodiazepīni saistās pie specifiskiem receptoriem smadzenēs GASS darbības zonās.

Šie atklājumi deva ierosinājumu meklēt benzodiazepīnus ar specifisku darbības efektu, kā arī benzodiazepīnu antagonistus. 1987. gadā tiks ieviests ražošanā preparāts Anexate - zāles, ar ko benzodiazepīniem ir pretējs efekts. Tam vēlāk būs liela nozīme anestezioloģijā, jo kļūs iespējams kontrolēt vai samazināt vispārējās anestēzijas laiku, kura izraisīta vai veikta ar benzodiazepīniem.

Roche iegūst agroķīmijas firmu Dr. R. Maag AG Dīlsdorfā.

Roche Velvinā turpinās prethipertensijas līdzekļa meklējumus. Zinātnieki te izmanto jaunas, uz datorgrafiku balstītas metodes, ko Roche kopīgi ar Oksfordas Universitātes zinātniekiem attīsta jau kopš 1974. gada. Šais pētījumos radīsies preparāts Inhibace, kura darbīgā viela ir cilazaprils. 70. gadu beigās ātri izplatīsies un citos zinātnes centros tiks pārņemta interesantā, jaunā molekulārās modelēšanas metode.

No 250 preparātiem, kas minēti Pasaules veselības organizācijas galveno zāļu sarakstā, Roche ir 15, t.i., vairāk nekā jebkurai citai farmācijas firmai.

Vēsture 1978-1995