1953-1965

III. Kāfliša ēra (1953-1965)

 

Benzodiazepīnu ražošanas sākums

Sākot ar 40. gadu beigām Roche vecākie darbinieki kļuva arvien vairāk norūpējušies par nepārtraukto vitamīnu dominēšanu firmas produkcijas klāstā. Arvien skaidrāk kļuva redzams, ka no tiem pārāk lielā mērā ir atkarīga veiksme. 1953. gadā uz jaunā priekšsēdētāja Alberta Kāfliša pleciem gūlās uzdevums šo trūkumu novērst. Albertu Kāflišu, dzimušu graubindenieti, pazīstamu finansu ekspertu, pirmoreiz ievēlēja direktoru valdē 1946. gadā. Kamēr viņš būs priekšsēdētājs, tiks uzlabota farmaceitiskā izpēte un, mazinoties ieņēmumiem par vitamīniem, šie zudumi tiks kompensēti ar lētākām, efektīvākām ražošanas metodēm un jaunu iespēju meklējumiem. Tika veltīts daudz pūļu, lai palielinātu A, B un C vitamīna ražošanu. Tika paplašinātas ražotnes Bāzelē, Grēncahā, Parīzē/Fontenē, Velvinā un Natli un vēlāk tām pievienosies citas Ziselnā, Belvidērā (Ņūdžersijā), Dalri (netālu no Glāzgovas) un Thanā (netālu no Bombejas). Palielinot savu ražošanas jaudu līdz 2000 tonnām gadā un vairāk, Roche radās iespēja kļūt par pasaulē lielāko un rentablāko vitamīnu piegādātāju. Jaunu vitamīnu izmantošanas iespēju meklējumos radās tādi jauni preparāti kā Supradyn (1959) un Cal-C-Vita (1964), vitamīnu piedevas dzīvnieku barībai un virkne matu un ādas kopšanas līdzekļu, kas satur dekspantenolu. Līdz laikam, kad Roche pati nolēma izmēģināt roku smaržu ražošanā 1963.-64. gadā nopērkot smaržu ražotājas firmas Givaudan un Roure Bertrand Dupont, daži A vitamīna sintēzes starpprodukti tika pārdoti citiem.

Starp 50. gadu sākumu un 60. gadu vidu farmaceitiskā izpēte Roche bija ārkārtīgi daudzveidīga, un tajā bija pārstāvēti gan antidepresanti un antimikrobiālie līdzekļi, gan vēža ķīmijterapijas līdzekļi un līdzekļi pret iekaisumiem un sirds un asinsvadu slimībām. Līdz pat šai dienai saglabājušās galvenās terapeitiskās nozares, kurās darbība uz laiku tika daļēji pārtraukta sakarā ar sensacionāliem atklājumiem trankvilizatoru laukā. Pirmie panākumi, kas bija saistīti ar ķīmiķa Leo Šternbaha un farmakaloga Lavela O. Randola atklājumiem Natli, kļuva redzami jau 50. gadu beigās. Šo cilvēku darbs galu galā nesa augļus, jo tika radītas tik ienesīgas zāles, kādas Roche nemaz nebija cerējusi radīt. Jaunu sedatīvo līdzekļu meklējumos šie pētnieki saskārās arī ar benzodiazepīnu grupas preparātiem, kam bija tieši vajadzīgais efekts - tie nomierināja, neizraisot miegainību. Zāles sāka ražot ar nosaukumu Librium (1960), un vienā dienā tās ieguva starptautisku atzinību. 1963. gadā šim preparātam sekoja Valium Roche. Vairāk nekā 10 gadu šie Roche benzodiazepīna grāvējpreparāti nesīs labu peļņu.

Centieni racionalizēt vitamīnu ražošanu un trankvilizatoru ražošana nodrošināja Roche nepieredzētu izaugsmi. Šā uzplaukuma pazīmes bija saskatāmas visur. 1965. gadā firmā Roche vidējā alga sasniedza 19 000, salīdzinot ar 7000 1953. gadā. Visā pasaulē tika dibinātas neskaitāmas jaunas filiāles. Desmit gadu laikā zinātniskā personāla štata vienību skaits Bāzelē pieauga no 200 līdz 700 un pētniecības darbam piešķirto līdzekļu apjoms četrkāršojās. Šo straujo attīstību īpaši iespaidīgi atspoguļo ražotņu paplašināšana. Sākot ar 1953. gadu, izdevumi rūpniecības iekārtošanai un iekārtu iegādei strauji pieauga, 1965. gadā sasniedzot 100 miljonus Šveices franku.

Kāflišs atkārtoti izteica brīdinājumu, ka jāsamazina celtniecības izmaksas, bet līdz 1960. gadam šis brīdinājums nogrima eiforijas troksnī, ko bija radījuši benzodiazepīni. Šai laikā Roche aktīvi darbojās jaunu preparātu izstrādē. 1958. gadā Roche nopirka Laboratoires Sauter, firmu, kas specializējās farmaceitisko preparātu un leikoplasta ražošanā, un tai 1963. un 1964. gadā sekoja smaržu ražotāju firmu Givaudan un Roure Bertrand Dupont pārņemšana. Vicepriekšsēdētājs Ādolfs V. Janns, ko visi uzskatīja par ļoti izlēmīgu un kas bija firmas paplašināšanas piekritējs, jutās kā zivs ūdenī. Janns stāsies Kāfliša vietā, kad tas priekšlaicīgi nomirs 1965. gada janvārī.

18. martā no insulta komplikācijām, kurš bija pārciests 1952. gada rudenī, nomirst Emils Kristofs Barels. Viņa pienākumus pārņem Alberts Kāflišs, kas ir direktoru valdes loceklis no 1946. gada. Laikā, kad viņš saņem norīkojumu ieņemt priekšsēdētāja amatu, viņam aiz muguras jau ir veiksmīga finansista karjera. Būdams vairāku finansu firmu vadītājs, viņš vienlaikus gadiem ilgi bijis arī Šveices Baņķieru asociācijas pirmais sekretārs.

Direktoru valdē tiek ievēlēts Emanuela un Majas Hofmaņa jaunākais dēls un dibinātāja mazdēls Lūkass Hofmanis.

Koagulācijas pētījumos rodas jauni preparāti - sintētiskais K1 vitamīns Konakion, kas līdz pret hemorāģiskiem traucējumiem, un antikoagulants Marcoumar. Ražošanā tiek ieviests arī preparāts miastēnijas un zarnu atonijas ārstēšanai Mestinorn

 

1954

14. maijā plkst. 2.19 naktī Roche rūpnīcā Bāzelē notiek nelaimes gadījums. ēkā, kurā ražo C vitamīnu, no 4000 litru destilācijas tvertnes izkļūst acetons. Acetona tvaiki ļoti ātri sasniedz bīstamu koncentrāciju, un tiem aizdegoties, notiek spēcīgs sprādziens, kas izsit ēkai logus un ir dzirdams jūdzēm tālu. Bojā iet pieci strādnieki un 22 tiek ievainoti. Tas ir visnopietnākais nelaimes gadījums Roche vēsturē. Dziļi satriekti, Bāzeles iedzīvotāji sēro par bojā gājušiem. Vispārējā satraukuma atmosfērā drīz izskan kritiskas piezīmes par nepietiekamo darba drošību ķīmiskā rūpniecībā. Šo nelaimes gadījumu pat apspriež Bāzeles reģionālais parlaments, kas vēlas, lai valdības katastrofu eksperti sadarbotos ar rūpniecības drošības ekspertiem. Kā ziņo laikraksts National-Zeitung, to nosaka vēlme "uzlabot drošību visās (Bāzeles) ķīmiskās rūpnīcās". Roche tā ir mācība, un tiek norīkota gan drošības komisija, gan atbildīgais par darba drošību. Drīz tiks organizētas personāla mācības, kurās tiks sniegta plašāka informācija par ražošanas procesiem un ar tiem saistītām nelaimēm.

Ražošanā tiek ieviests preparāts Arfonad, kas domāts pret hipotensiju, kā arī klepus sīrups Romilar. Romilar ar laiku aizstās Sirolin, kas ir pārdošanā kopš 1898. gada.

 

1955

Roche Bāzelē izveido eksperimentālās medicīnas nodaļu, ko vada Alfrēds Štūders, kurš kopā ar Alfrēdu Plešeru uzņemsies atbildību par visu medicīnisko izpēti. Jauno nodaļu veido trīs sekcijas: farmakoloģijas, I ķīmijterapijas (bakterioloģija un dermatoloģija) un II ķīmijterapijas sekcija (mikoloģija, tropiskā medicīna, patoloģija un hematoloģija). Papildus tiek nodibināta bioķīmijas nodaļa, kas sniedz pārskatus tieši Plāsidam Platneram. Johans R. Frejs Bāzelē sāk pētījumus tropiskā medicīnā. Ražošanā tiek ieviests preparāts Rovigon, kas domāts lietošanai A un E vitamīna nepietiekamības gadījumā.

 

1956

Jūnijā pirmo sanāksmi notur jaundibinātā pētniecības vadības grupa, kurā ietilpst Bāzeles, Natli un Velvinas zinātnisko nodaļu vadītāji un tirdzniecības pārstāvis. Grupas mērķis ir koordinēt zinātniskos projektus visā pasaulē, noteikt prioritāros virzienus, piešķirt līdzekļus un nodrošināt strauju attīstību nodaļām, kas saistītas ar jauno ķīmijterapijā un paplašināt ķīmijterapeitisko izpēti Bāzelē, iekļaujot tajā tropisko medicīnu. Virusoloģijas un onkoloģijas izpētei jānotiek Natli. Grupa nolemj aktivizēt darbu arī jauno sedatīvo līdzekļu izpētē.

Roberts Dušinskis (1900-1991) no Roche filiāles Natli un Čārlzs Heidelbergers no Viskonsinas Universitātes sintezē antineoplastisko līdzekli 5- fluorouracilu. To sāks ražot 1962. gadā un tas būs aizsākums virknei pretvēža līdzekļu, kurā ir tādi preparāti kā Natulan (1965), Efudix (1971) un Furtolon (1982).

Bāzelē tiek nodibināta peptīdu un olbaltumu ķīmijas grupa, kuras vadītājs ir Karls Fogers, līdzīgs darbs drīz sāksies arī Natli un Velvinā, un tas vēlāk pavērs Roche ceļu biotehnoloģijas un ģenētiskās inženierijas laukā.

Ražošanā tiek ieviesta jauna antibiotika ar prettuberkulozes darbību D-Cycloserin, preparātam Rimifon līdzīgais prettuberkulozes līdzeklis Marsilid un anestēzijā izmantojamais morfija antagonists Lorfan.

Tiek sākta karotenoīdu ražošana, kura sākumā aprobežojas ar bēta karotīna ražošanu.

 

1957

Alfrēds Pleēers, kas kopš 1956. gada atbild par biomedicīnisko izpēti Bāzelē, tiek iecelts par pagaidu zinātnisko vadītāju Natli. Viņš apvieno ķīmisko un medicīnisko izpēti vienā nodaļā.

50. gadu vidū tiek ieviesta jauna sedatīvo līdzekļu grupa - trankvilizatori, un jaunu trankvilizējošo preparātu meklējumos bioloģiskās izpētes darbu, sāk Natli ķīmiķi. Atgriežoties pie preparātu grupas, pie kuras viņš ir strādājis agrāk, Leo Šternbahs mēģina strādāt gar benzodiazepīniem. Vienam no tiem, Ro 5-0690, kā to vēlāk pierādīs farmakologs Lavels O. Randals, piemīt izcilas muskuļus relaksējošas un sedatīvas īpašības.

Izmēģinot preparātu ar savvaļas kaķiem, tiek konstatēts, ka tie kļūst paklausīgi un tiem nav vērojamas nekādas miegainības pazīmes vai muskuļu koordinācijas zudums. Trīs gadus vēlāk Ro 5-0690 tiks ieviests ražošanā ar nosaukumu Librium un iegūs gandrīz tūlītēju starptautisku atzinību.

Tropiskās medicīnas grupa sāk pētīt šistosomatozi - slimību, ko ierosina sūcējtārpi.

Tūrisma ceļvedī pa Bāzeli tiek iekļauts fakts, ka zāļlīdzekļu iesaiņošanā ēkā Nr. 27 strādā 250 sieviešu, kas saņem algu nevis par padarīto darbu, bet gan par nostrādātām stundām, jo kvalitāte ir svarīgāka par kvantitāti. Tas lielākoties ir rokudarbs, un katrai sievietei jāveic tikai viena no daudzām iesaiņošanas procesa operācijām. Kaut arī nedaudz tiek izmantotas arī pusautomātiskās zāļu iepildes iekārtas, kurās, piemēram, pudelēs iepilda sīrupu un veido uzrakstus uz ampulām, tomēr ir tikai viena pilnībā automatizēta tablešu fasēšanas līnija. Joprojām nav iekārtu, kas, piemēram, Saridon tablešu kārbiņu varētu safasēt tik veikli kā pāris prasmīgu roku. Enerģiski strādājot, viena sieviete dienā spēj safasēt 15 000 kārbiņu ar 10 tabletēm katrā.

 

1958

Roche iegūst Laboratories Sauter S. A. Ženevā patentētu farmaceitisko līdzekļu, lipīgo plāksteru un citu adhezīvo pārsēju ražotni. Tās pārņemšana dod Roche iespēju sākt darbību bezrecepšu medikamentu nozarē.

Roche pētniecības vadības grupa nolemj noteikt katram no grupas centriem savu specializāciju. Roche Bāzelē jāstrādā sirds un asinsvadu un onkoloģisko slimību izpēte, jāveic antibiotiku izpēte un pretvēža zāļu pārbaude, bet Roche Natli un Velvinā - pretdiabēta līdzekļu izpēte. Džons Ešlimanis tiek iecelts par zinātniskā darba vadītāju Natli. Tas ir amats, kurā viņš atradīsies līdz 1963. gadam.

Ražošanā tiek ieviests vazodilatators Ilidan.

 

1959

Ķīmiķa Andora Finta vadībā tiek izstrādāta steroīdu izpētes programma. Darbs vērsts uz pretiekaisuma, hormonu antagonistu, anabolisko steroīdu un kontraceptīviem līdzekļiem. Drīz vien līdzīgi pētījumi tiek veikti arī Natli. Tiek paplašināti pētījumi tropiskā medicīnā, ietverot arī amēbu ierosinātās infekcijas.

Tiek ieviests jauns plaša spektra sulfamīdu preparāts Madribon, multivitamīnu preparāts Supradyn, un psihiatrijā izmantojamais preparāts Nitoma.

 

1960

Grēncaherštrāsē Bāzelē tiek pabeigta 18 stāvu biroja ēkas celtniecība, kura simbolizē Roche milzīgos panākumus. Piecus gadus vēlāk līdzīga arhitektoniska būve - Natli zinātnes tornis - tiks uzcelta pie ASV filiāles.

Ražošanā tiek ieviests līdzeklis pret emocionāliem, psihosomatiskiem un muskuļu darbības traucējumiem - Librium. Tas ir pirmais benzodiazepīnu preparāts.

Librium ir ne tikai izcila komerciāla veiksme, bet tas paver arī jaunu un plašu starptautiskas izpētes lauku, kas firmai kļūs prioritārs. Modifikācijas benzodiazepīnu pamatstruktūrā nosacīs veselu virkni jaunu preparātu, daudzi no kuriem tiks izveidoti, balstoties uz klīnicistu ieteikumiem. Šo preparātu vidū var minēt Librax (1961), Valium Roche (1963), Mogadon (1965), Limbitrol (1967), Nobrium (1968), Dalmadorm (1972), Rivotril (1973), Lexotanil (1974), Rohypnol (1975) un Dormicum (1982).

Ražošanā tiek ieviests antidepresants Marplan un neiroleptiskais līdzeklis ar antidepresanta īpašībām Taractan.

 

1961

Visas liekās zemes platības Bāzelē jau ir izmantotas, tāpēc vadība jau ilgāku laiku meklē piemērotu vietu citur. Rūpniecības rajons Ziselnfelda, ņemot vērā tās izvietojumu ūdensceļu, dzelzceļa un autoceļu tuvumā, ir ļoti vilinošs piedāvājums. Kaut arī tā atrodas 40 km no Bāzeles mītnes, īpašums ir ļoti tuvu Bāzeles-Cīrihes autoceļam un Ziselnas dzelzceļa stacija var nodrošināt netiešu dzelzceļa satiksmi. (Neue Zūrcher Zeitung, 3. jūnijs). Roche nopirktā 800 000 km2 lielā zemes platība ietver Ziselnu un Eikenu Friktālē. Šī vieta kļūst par grupas vissvarīgāko vitamīnu ražošanas centru.

Savas vizītes laikā firmā Roche Bāzelē viesis no Vīnes profesors Valters Birkmaiers un viņa kolēģi ziņo par pārsteidzošiem panākumiem, ko viņi novērojuši Parkinsona slimības pacientiem, kuri lielā daudzumā saņem levodopu. Šās slimības tipiskās pazīmes ir muskuļu stīvums, trīce un palēninātas kustības. Levodopa ir dopamīna dabiskais priekštecis - ķīmisks preparāts, kam ir liela nozīme impulsu pievadē nervu šūnām.

1960. gadā Birkmaiers pierāda, ka Parkinsona slimības gadījumā smadzenēs stipri pazeminās dopamīna līmenis. Tā kā intravenozā dopamīna deva izraisa nopietnas blaknes, viņa grupa izmantoja tā bioloģisko priekšteci levodopu, ko Roche piegādā injicējamā zāļu formā. Roche steidzami attīsta rūpnieciska apjoma sintēzi, jo tiek pieprasīts liels daudzums medikamentu un sāk klīnisko pārbaudi. Šā darba rezultāts būs zāles Larodopa 1970. gadā.

Ražošanā tiek ieviests preparāts Astiban, kas domāts sūcējtārpu parazītu ierosinātās šistosomatozes ārstēšanai. Tas ir pirmais Roche preparāts, kas paredzēts tropisko slimību ārstēšanai. Citi no jaunākiem medikamentiem ir Librax - uzbudinājuma stāvokļu un spriedzes izraisītu zarnu darbības un uroģenitālo traucējumu ārstēšanai un Benexol Roche - B1 un B6 vitamīna kombinācija, kam ir nervus nomierinoša un sirdi spēcinoša darbība.

Tā kā ir uzkrāta pieredze dzīvnieku barības vitamīnu piedevu ražošanā, Roche nolemj Bāzelē radīt atsevišķu struktūrvienību, kas darbotos vererinārās farmakoloģijas laukā. Valters Rēms izveido nepieciešamās organizatoriskās struktūras.

 

1962

Tiek ieviests plaša spektra sulfamīdu preparāts Gantano. Vēlākie pētījumi liecinās, ka, kombinējot tā darbīgo vielu sulfametoksazolu ar trimetoprimu - zālēm, ko radījusi Lielbritānijas firma Burroughs Wellcome, panākams sinerģisks antibakteriāls efekts. Abas firmas sadarbosies, lai izveidotu stabilu šo divu vielu kombināciju, ko Roche ieviesīs 1969. gadā ar nosaukumu Bactrim. Citi ieviestie jaunie preparāti ir firmas pirmās pretvēža zāles Fluorouracil Roche, antidepresants Laroxyl un sulfamīdu preparāts Uro-Gantanol, kas domāts sāpīgu urīnceļu infekciju ārstēšanai.

 

1963

Šveices preses apskatos par firmu Roche 1963. gadā lasāmi virsraksti "Daudzsološas smaržas", "Hoffmann-La Roche smaržīgie saldumi", "Farmagigants ceļā uz smaržām". Tie visi runā par svarīgu notikumu - firmas Givaudan S. A. ieguvumu, kura ir viena no pasaules lielākām smaržvielu un garšas uzlabotāju ražotājām, kā arī pastāvīga Roche A vitamīna produkcijas saņēmēja.

Zinātnes nodaļas vadība nolemj izveidot imunoloģijas un molekulārās bioloģijas darba grupu.

Tiek ieviests trankvilizators Valium Roche - nomierinošs līdzeklis, kas pieder pie benzodiazepīnu saimes. Tas piedzīvos milzīgus terapeitiskus un komerciālus panākumus.

Firmas ieiešana jaunos zinātniskās izpētes novados, kā arī jaunu zinātnisko metožu izmantošana un stingrākas valdības prasības pret medikamentu drošumu nosaka Bāzeles medicīnisko pētījumu nodaļu paplašināšanos; to skaits kopš 1957. gada ir trīskāršojies, un tagad tajās strādā 30 pētnieku un 190 laboratorijas darbinieku.

Pensijā aiziet zinātniskā darba vadītājs Natli Džons Ešlimanis. Viņa pēctecis ir Gerhards Cbindens, kas pirms tam vadījis Bāzeles eksperimentālās nodaļas (no 1954. g.) un bioloģisko izpēti Natli (no 1959. g.).

 

1964

Roche iegūst savā īpašumā franču smaržvielu firmu Rooure Bertrand Dupont.Ražošanā tiek ieviests C vitamīna un kalcija preparāts Cal-C-Vita un muskuļu relaksants Alloferin.

Vēsture.  1965-1978.