Paziņojums medijiem

Rīga, 03.03.2015

2015.gada 3.marts

Radīts īpašs kalendārs sievietēm savlaicīgai un regulārai medicīniskai aprūpei grūtniecības laikā

Piektdien, 6.martā, mediju pārstāvji tiek aicināti uz Veselības ministriju, kur tiks iepazīstināti ar Roche akadēmijas (RA) un Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC)  sagatavoto kalendāru sievietēm par medicīnisko aprūpi grūtniecības laikā.

Iepazīstināšanas ar grūtniecības kalendāru pasākumā piedalīsies:

Guntis Belēvičs – veselības ministrs;

Dr.Dace Matule – Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente;

Dr.Astrīda Tirāne – ginekoloģe – endokrinoloģe, kalendāra „Izglābsim 100 bērnus” autore;

Irisa Zīle – SPKC veselības aprūpes statistiķe;

Agneta Didrihsone – Roche Latvija sabiedrisko attiecību vadītāja.

Grūtniecības kalendāra izdošana notiek ar projekta „Izglābsim 100 bērnus” gādību. „Izglābsim 100 bērnus” ir RA Zinātniskās padomes atbalstīts sociālās atbildības projekts, ko organizē veselības aprūpes kompānija Roche Latvija. Grūtniecības kalendārs izgatavots 20 000 eksemplāros. 2015.gada martā ar SPKC starpniecību tas bez maksas būs pieejams pašvaldību atbildīgajos dienestos un SPKC reģionālajās filiālēs.

Kalendārs tapis, ņemot vērā projekta „Izglābsim 100 bērnus” 2011.gadā īstenotā pētījuma rezultātus par perinatālās mirstības gadījumiem 2010.gadā. Pētījumā tika noskaidrots, ka no visiem perinatālās mirstības gadījumiem ultrasonogrāfijas apmeklējums nebija dokumentēts 32% gadījumu. Otrs valsts apmaksāts ultrasonogrāfijas izmeklējums bija dokumentēts 51% gadījumu.

Analizējot ultrasonogrāfijas izmeklējumus pēc dzīvesvietas, tika noskaidrots, ka 39% gadījumu nevienu reizi ultrasonogrāfijas izmeklējums nebija dokumentēts novados dzīvojošām jaunām māmiņām. Salīdzinājumā ar pilsētām, novadu iedzīvotājas bija arī mazāk apmeklējušas abus valsts apmaksātos ultrasonogrāfijas izmeklējumus. Pētījuma rekomendāciju rezultātā tapušajā rokasgrāmatā „Gribu būt māmiņa” un arī nule klajā nākušajā grūtniecības kalendārā ir uzsvērta nepieciešamība pirmajā vizītē pie speciālista doties no 6. līdz 12.grūtniecības nedēļai – pētījums skaidri apliecināja, ka pirmsdzemdību aprūpes neveikšana vai novēlota uzsākšana palielina perinatālās mirstības risku.

Uzmanību medijiem!

Iepazīstināšanas pasākums notiks 6.martā, plkst.10:00, Veselības ministrijas (Brīvības iela 72) 3.stāva zālē. Uz pasākumu aicināti nozares eksperti un žurnālisti, kuriem būs iespējas uzdot interesējošus jautājumus, kā arī klātienē satikt kalendāra izdošanas projekta pārstāvjus. Pasākuma dalībnieki dāvanā saņems grūtniecības kalendāru un īpašu aploksni, uz kuras būs atrodams skaidrojums kalendārā redzamajām latviešu etnogrāfiskām zīmēm.

Par „Izglābsim 100 bērnus”

 

2010.gadā Latvijas vadošie dzemdniecības speciālisti prof.Daces Rezebergas vadībā apvienojās projektā „Izglābsim 100 bērnus”, lai kopīgiem spēkiem samazinātu augsto perinatālās mirstības rādītāju. Apjomīgā pētījumā, tika noskaidrots, ka reģionos dzīvojošās grūtnieces mazāk un neregulāri dodas uz ultrasonogrāfijas izmeklējumiem, līdz ar to laicīgi netiek konstatētas augļa patoloģijas un attīstības traucējumi, kas ir vieni no galvenajiem cēloņiem augstajiem perinatālās mirstības rādītājiem.

2013.gadā, ieviešot dzīvē pētījuma rezultātā tapušos priekšlikumus, ar Roche Latvija un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas atbalsta fonda gādību tika izdota D.Rezebergas rokasgrāmata topošajām māmiņām „Gribu būt māmiņa” (rokasgrāmatu iespējams apskatīt un lejupielādēt šeit - ej.uz/BrosuraGribubutMamina ). Rokasgrāmata domāta lauku reģionos dzīvojošām jaunām sievietēm. Šobrīd visa rokasgrāmatas 20 000 tirāža ir nonākusi pie topošajām māmiņām. SPKC 2015.gadā plāno izdot rokasgrāmatas papildus 5000 tirāžu.

Par Roche akadēmija

Roche akadēmija izveidota 2007.gadā ar mērķi atbalstīt zinātnes attīstību un veicināt speciālistu izaugsmi un izglītošanu vairākās medicīnas nozarēs. Akadēmiķa Aivara Lejnieka vadībā Roche akadēmija šo gadu laikā ir atbalstījusi 31 zinātnisku projektu.

 

 

Papildu informācija:

 

Roche Latvija

Komunikācijas vadītājs

Sandris Sabajevs

t. 67715470; mob.22087726

 

 

VM Komunikācijas nodaļas vadītājs

Oskars Šneiders;

tālrunis: 67876008; 26378959;

e-pasts: [email protected]