Paziņojums medijiem

Bāzele, 25.08.2016

2016.gada 25. augusts

Šogad Roche un Lucernas festivāls iepazīstina ar astoto Roche godalgas skaņdarbu

  • Olgas Noivirtas (Olga Neuwirth) Trurliade – Zone Zero pirmatskaņojumu 27. augustā izpildīs Lucernas festivāla akadēmijas orķestris diriģentes Suzannas Melkki (Susanna Mälkki) vadībā
  • Sadarbība tiks turpināta ar devītās Roche godalgas (Roche Commission) piešķiršanu Pēteram Etvešam (Peter Eötvös)

Astotās Roche godalgas (Roche Commission) saņēmēja Trurliade – Zone Zero, Olgas Noivirtas koncerta orķestrim un sitamajiem instrumentiem, pirmizrāde notiks sestdien, 27. augustā Lucernas Kultūras un kongresu centrā (LKK Luzern) Lucernas Vasaras festivāla ietvaros. Solists būs Viktors Hanna (Victor Hanna), Lucernas festivāla akadēmijas orķestri diriģēs Suzanna Melkki. Roche godalga (Roche Comissions), inovatīvs sadarbības modelis kultūras atbalsta jomā starp Roche un Lucernas festivālu, pastāv jau kopš 2003. gada.

2018. gadā Roche godalga (Roche Comissions) ir piešķirta ungāru komponistam Pēteram Etvešam, kurš ir labi pazīstams Lucernas festivālā, jo vairākkārt piedalījies tajā kā komponists, diriģents un pasniedzējs. Viņš ir viens no ievērojamākiem laikmetīgās mūzikas komponistiem, un 2007. gadā tika uzaicināts Lucernas festivālā par rezidējošo komponistu.

"2016. gada Roche godalgas (Roche Comissions) laureātes Olgas Noivirtas skaņdarbs ir viena no šī gada Vasaras festivāla laikmetīgās mūzikas programmas virsotnēm”, saka Lucernas festivāla izpilddirektors un mākslinieciskais vadītājs Mihaēls Hefligers (Michael Haefliger), “solists Viktors Hanna ir starptautiski atzīts augstākās raudzes perkusiju meistars. Mēs ar lepnumu paziņojam, ka Pēteram Etvešam, vienam no mūsdienu panākumiem bagātākiem komponistiem, piešķirta nākamā Roche godalga 2018. gadā."

"Sadarbība ar Lucernas festivālu", pauž Roche direktoru padomes priekšsēdētājs Kristofs Francs (Christoph Franz), "sniedz mums iespēju atbalstīt jaunu, inovatīvu skaņdarbu tapšanu. Mēs esam pagodināti, ka mūsu godalga astoto reizi palīdzējusi tapt jaunam pirmatskaņojumam."

Roche un Lucernas festivāls Roche godalgas projekta ietvaros sadarbojas kopš 2003. gada. Reizi divos gados Roche godalgo kādu izcilu laikmetīgās mūzikas komponista darbu. Šo komponistu izvēlas Roche, pamatojoties uz Lucernas festivāla māksliniecisko direktoru ieteikumiem. Godalgotā darba pirmatskaņojums notiek Lucernas Vasaras festivālā. Līdz šim Roche godalgas saņēmuši Harisons Bērtvistls (Harrison Birtwistle) (2004), Čens Jī (Chen Yi) (2005), Hanspeters Kiburcs (Hanspeter Kyburz) (2006), Džordžs Bendžamins (George Benjamin) (2008), Tošio Hosokava (Toshio Hosokawa) (2010), Matiass Pinčers (Matthias Pintscher) (2012), Unsuks Čins (Unsuk Chin) (2014) un Olga Noivirta (Olga Neuwirth) (2016). 2013. gadā Roche sadarbība ar Lucernas festivālu tika paplašināta, izveidojot Roche Jaunatnes godalgu (’Roche Young Commissions’). Līdzās jau pastāvošām Roche godalgām šī ir jauna godalga, ko saņems divi jauni daudzsološi komponisti skaņdarba radīšanai orķestrim; sākot ar 2015. gadu, šie skaņdarbi līdzīgā veidā tiks atskaņoti katru otro gadu. 

Par Pēteru Etvešu

Ungārs Pēters Etvešs daudzus gadus bijis vienlīdz veiksmīgs komponists, diriģents un skolotājs. Dzimis Transilvānijā 1944. gadā, viņš ir atzīts par vienu no ietekmīgākajām laikmetīgās mūzikas personībām. Viņš pazīstams gan kā starptautiski veiksmīgs diriģents, gan iemīļotu operu, skaņdarbu un koncertu orķestrim komponists, kurus viņš veltījis vairākiem pasaulslaveniem māksliniekiem. 2007. gadā viņš ar saviem darbiem piedalījās Lucernas festivālā kā rezidējošais komponists. Pēters Etvešs lielu daļu sava laika velta docētāja darbam, vadot starptautiskas meistarklases, kā arī skolojot mūziķus Ķelnē un Karlsrūē. 2011. gada vasarā viņš piedalījās Lucernas festivālā kā Lucernas festivāla akadēmijas orķestra diriģents un komponists. 1991. gadā viņš Budapeštā nodibināja Starptautisko Etveša institūtu (International Eötvös Institute), kam 2004. gadā sekoja Etveša Laikmetīgās mūzikas fonds (Eötvös Contemporary Music Foundation) jauno komponistu un diriģentu atbalstam.

Par Olgu Noivirtu

Dzimusi 1968. gadā Grācā, Austrijas komponiste Olga Noivirta komponē jau no 15 gadu vecuma. Viņa studēja kopā ar Ēriku Urbaneru (Erich Urbanner) Mūzikas un izpildītājmākslas universitātē Vīnē, kā arī universitātes elektroakustikas institūtā. Kādu laiku viņa studējusi ASV Sanfrancisko konservatorijā un Sanfrancisko Mākslas koledžā, kā arī IRCAM Parīzē. Nozīmīgu iedvesmu savam darbam viņa guvusi no Adrianas Holskas (Adriana Hölzky), Tristana Mjureila (Tristan Murail) un Luidži Nono (Luigi Nono). Olgas Noivirtas mūzika piedāvā bagātīgus skaņas rakstus, kas atgādina vijīgus labirintus, kuros daudzi nelieli notikumi saplūst, veidojot viļņojošas skaņu kopas un mirgojošu balsu plūdumu; zināmiem skaņas elementiem komponiste atrod jaunu muzikālu kontekstu.

Par Lucernas festivālu

Lucernas festivāls ir viens no vadošiem starptautiskiem klasiskās mūzikas festivāliem. Katru gadu notiek trīs festivāli: Lieldienu festivāls, Vasaras festivāls un Klavieru festivāls. Lucernas festivāls dibināts 1938. gadā. Kopš 1999. gada festivāla izpilddirektors un mākslinieciskais vadītājs ir Mihaēls Hefligers. Katru gadu pie Lucernas ezera viesojas kāds no pasaules slavenākajiem simfoniskiem orķestriem, tostarp Berlīnes filharmonijas orķestris, Vīnes filharmonijas orķestris un Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris. Katru gadu Lucernas festivāla orķestris, ko 2003. gadā dibinājis Klaudio Abbado (Claudio Abbado) un Mihaēls Hefligers, uz divām nedēļām pulcē Lucernā starptautiski atzītus orķestru mūziķus. Kopš 2016. gada orķestrim ir jauns galvenais diriģents Rikardo Čeili (Riccardo Chailly). Izkopjot tradicionālo repertuāru, Lucernas festivāls lielu nozīmi piešķir arī vēl nepazīstamu laikmetīgās mūzikas skaņdarbu iekļaušanai festivāla programmā un jaunās paaudzes iesaistīšanai Lucernas jaunatnes festivālā (Lucerne Festival Young) un Lucernas festivāla akadēmijā (Lucerne Festival Academy). Akadēmiju, ko 2016. gadā nodibināja Pjērs Bulē (Pierre Boulez) un Mihaēls Hefligers, vadīs jauna komanda: mākslinieciskais direktors Volfgangs Rīms (Wolfgang Rihm) un galvenais diriģents Matiass Pinčers (Matthias Pintscher). Kā Lucernas Festivāla absolventi bijušie akadēmijas dalībnieki piedalās Lucernas un citos pasaules augstākā līmeņa mūzikas projektos. Lucernas festivāla galvenā darbības vieta ir Lucernas Kultūras un kongresu centrs (KKL Luzern), ko projektējis Žans Nuvels (Jean Nouvel) un kas izslavēts ar izcilu akustiku un arhitektūru.

Par Roche

Roche, kuras galvenā mītne atrodas Bāzelē, Šveicē, ir līderis uz zinātni fokusētā veselības aprūpē, apvienojot spēcīgo pozīciju gan farmācijas, gan diagnostikas jomā. Roche ir pasaulē lielākā biotehnoloģiju kompānija ar patiesi īpašām zālēm onkoloģijā, imunoloģijā, infektoloģijā, oftalmoloģijā un neirozinātnē. Roche ir arī pasaules līderis laboratorajā (in vitro) diagnostikā un vēža diagnostikā uz audu bāzes, kā arī ieņem nozīmīgu lomu diabēta aprūpē.

Pateicoties farmācijas un diagnostikas apvienojumam “zem viena jumta”, Roche ir izvirzījies par līderi personalizētās veselības aprūpes jomā – tās stratēģijas pamatā ir mērķis atrast katram pacientam piemērotāko ārstēšanu ar vislabākajiem iespējamajiem rezultātiem.

1896. gadā dibinātā kompānija turpina meklēt labākus un efektīvākus veidus, kā novērst, precīzi diagnosticēt un sekmīgi ārstēt slimības, un sniegt ilgtspējīgu devumu veselības aprūpes sistēmai un sabiedrībai kopumā. Divdesmit deviņi Roche radīti medikamenti ir iekļauti Pasaules Veselības organizācijas Būtisko zāļu sarakstos, un starp tiem ir dzīvību glābjošas antibiotikas, pretmalārijas līdzekļi un zāles vēža ārstēšanai. Dow Jones Ilgtspējas indeksā Roche jau septiņus gadus pēc kārtas ir atzīts par līderi farmācijas, biotehnoloģiju un dzīvības zinātņu nozarē.

Roche darbojas vairāk nekā 100 valstīs, un 2015. gadā nodarbināja vairāk nekā 91 700 cilvēku. 2015. gadā Roche zinātnē un pētniecībā investēja 8,54 miljardus EUR. ASV kompānija Genentech pilnībā pieder Roche grupai. Roche ir vairākuma akcionārs kompānijā Chugai Pharmaceutical (Japāna).

Latvijā Roche uzsāka savu darbību jau kopš pagājušā gadsimta 20. gadiem. 1930. gados Roche Latvijā uzcēla savu biroja un laboratorijas ēku Miera ielā 25. Kara un okupācijas dēļ kompānija bija spiesta pārtraukt darbību. Roche Latvijā savu darbību atsāka 1993. gadā. 1997. gadā tika izveidota pārstāvniecība, kas 2005. gadā pārtapa par Roche Latvija SIA. 

Roche Latvija pamatuzdevumi ir veicināt inovatīvo medikamentu pieejamību Latvijas pacientiem, no kuriem lielākā daļa ir onkoloģijas slimnieku glābšanai, informēt ārstus, farmaceitus un valsts amatpersonas par jaunākajiem medikamentiem un citiem jaunumiem kompānijas darbībā, sekot līdzi zāļu tirgus attīstībai un aizstāvēt kompānijas intereses.

 

Vairāk informācijas:

Par Lucernas festivālu: http:///www.lucernefestival.ch

Par Pēteru Etvešu: www.eotvospeter.com

Par Olgu Noivirtu: http://www.ricordi.de/en-US/Composers/N/Neuwirth-Olga/

Par Roche godalgu (Roche Commissions): http://www.roche.com/roche_commissions.htm

 

Roche Latvija kontaktinformācija

Komunikācijas vadītājs

Sandris Sabajevs

Tālrunis: +371 67715470 / e-pasts:  [email protected]