Paziņojums mēdijiem

07.05.2020

Roche saņēmis atļauju COVID-19 antivielu testa izplatīšanai

Roche Elecsys® SARS-CoV-2 antivielu tests izstrādāts, lai palīdzētu noteikt, vai pacients ir saskāries ar SARSCoV-2 vīrusu un vai pacientam ir izveidojušās antivielas pret SARS-CoV-2. Tas dod iespēju izprast kā ķermenis cīnās ar SARS-CoV-2 infekciju un potenciāli pateikt, vai personai varētu būt noteikta imunitāte pret vīrusu, pat ja nav parādījušies nekādi simptomi. Roche antivielu tests ir ar ārkārtīgi augstu uzticamību un Latvijā tests būs pieejams jau maija vidū. 

Elecsys® anti-SARS-CoV-2 ir imunoloģisks tests, ko izmanto, lai in vitro cilvēka serumā un plazmā noteiktu antivielu esamību. Asins paraugā ar testu, kurš balstās uz izšķīdināta antigēna spēju veidot antigēna-antivielas tipa kompleksus, iespējams noteikt antivielas pret jauno COVID-19 izraisošo koronavīrusu, kas var liecināt, vai indivīds jau ir bijis inficējies un vai varētu būt izveidojusies imunitāte pret vīrusu. Pamatojoties uz mērījumiem, kas veikti kopumā 5272 paraugiem, Elecsys® anti-SARS-CoV-2 testa specifiskums ir 99,81 %. Specifiskums norāda testa spēju pareizi noteikt pacientus, kuriem šī slimība nav bijusi. Paraugos, kas ņemti 14 dienas pēc pozitīvas vīrusa RNS atradnes, Elecsys® anti-SARS-CoV-2 antivielu noteikšanas jutība bija 100 %. Jutība norāda testa spēju pareizi noteikt pacientus, kuriem šī slimība nav bijusi.

Roche jau uzsāk jauno antivielu testu piegādes un palielinās ražošanas jaudu līdz vairākiem desmitiem miljonu testu mēnesī, lai apkalpotu valstu veselības aprūpes sistēmas.  Testa veikšanai laboratorijas var izmanot Roche cobas e analizatorus, kuri pasaulē ir plaši pieejami. Ar šīm pilnībā automatizētajām sistēmām viena SARS-CoV-2 testa rezultātus iespējams iegūt aptuveni 18 minūšu laikā, un atkarībā no analizatora testa caurlaidspēja ir līdz 300 testiem stundā.

 

Understanding COVID-19 testing

 

Papildu informācija:  https://www.roche.com/