Paziņojums medijiem

21.09.2022

Šodien, 21. septembrī, tiek atzīmēta Pasaules Alcheimera diena!

Tiem, kas dzīvo ar Alcheimera slimību, bieži sastopams simptoms ir atmiņas zudums.

Slimību agrīni atklāt un diagnosticēt ir ļoti svarīgi, jo mēs uzskatām, ka agrīna iejaukšanās var sniegt būtiskāko ietekmi Alcheimera slimības gaitā.

 

diagnosticēt Alcheimera slimību (AS)?

 

Diagnostika var būt komplicēta. Agrīnās AS pazīmes var tikt sajauktas ar fizioloģisko novecošanas procesu un mēs bieži tās nepamanām. Tas var prasīt ilgu laiku, dažreiz mēnešus un pat gadus... Tātad, kā mēs varam diagnosticēt Alcheimera slimību? Diagnostika ietver pārbaužu kopumu, ieskaitot kognitīvos/apziņas testus, kurus veic ārsts vai psihologs, kā arī izmeklējumus, tai skaitā asins analīzes un rentgenoloģiskos izmeklējumus. Kognitīvajos testos citu starpā pārbauda atmiņas, koncentrēšanās, komunikācijas un orientēšanās spējas. Diagnoze, kas uzstādīta, pamatojoties uz šo testu rezultātiem, ir precīza tikai 70-80% gadījumu. Tas ir tādēļ, ka daļa rezultātu var būt subjektīvi.

 

Vairumā gadījumu diagnozes uzstādīšanai izmanto strukturālos smadzeņu izmeklējumus, tādus kā kompjūtertomogrāfija (CT). Mūsdienās tiek pētīti jauni testi, kuri varētu sniegt papildus informāciju agrīnākas diagnozes uzstādīšanai. Testi pamatojas uz specifisku olbaltumvielu noteikšanu asinīs, kurus sauc par biomarķieriem. Šie testi ir mazāk invazīvi nekā muguras smadzeņu šķidruma izmeklēšana, lai apstiprinātu AS diagnozi. Tehnoloģijas turpina attīstīties un tās varēs nodrošināt uzticamus un precīzus rezultātus ātrākai slimības diagnostikai. Un ļoti būtiskas ir dzīves veida izmaiņas cilvēkiem ar AS. Tas var nodrošināt pacientiem un viņu ģimenes locekļiem atbilstošu atbalstu un nākotnes plānošanu. Jo agīnāk AS tiek pamanīta un diagnosticēta, jo labāk.